Bitlis Tatvan Petek Temizleme

Tatvan Petek Temizleme

Tatvan Petek Temizleme, 7/24/365 en yakın, nöbetçi, acil, hızlı ve hesaplı kalorifer petek temizleme hizmet sağlamaktadır. Tesisat temizleme, petek yıkama, kalorifer, kombi, doğalgaz petek temizleme gibi tüm hizmetlerde %25 indirim imkanından siz de yararlanın. Yıllarca kullanılan peteklerin, kombilerin zamanla bakıma, temizliğe ihtiyacı vardır. Bazı kişiler tarafından petek temizliği yoktur, yalandır gibi anlatılar anlatılabilir. Zira biz de bu lafları çok duyduk. Petek çürür, delinir gibi yanlış bilgiler siz değerli kullanıcılarımıza da gelebilir. Bu tür yanlış bilgilere kesinlikle itibar edilmemelidir.

Tatvan Petek yıkama

 

Makineyle kalorifer petek temizleme

Petek bakımı için tasarlanmamış makinelerin içine kimyasal atılarak meydana getirilen petek bakımlarında kirecin çözüldüğünü görmek neredeyse imkânsızdır. Temizlik için üretilen çeşitli makinelerin amacına uygun bir halde kullanılması gerekir. Şunu unutmayın ki; basınç değerleri yüksek olan makinelere döşem bağlantısı mutlaka yapılmaz.

Piyasada yüzlerce petek temizleme firması varken neden bizi tercih etmelisiniz, sorusuna gelirsek; tesisat, radyatör temizleme sektörüne girmeden önce 4 tane kimyasal denemesi gerçekleştirmiştir. Bunun amacı ise içlerinden en iyi temizliği yapan ilacı bulmaktır. Maalesef içeriğine bakmadan en ucuz ilacı almayı tercih eden firmalar da mevcut. Petek temizleme işini kulaktan duyma bilgilerle meydana getirmeye çalışan bu firmalar ticaret güderek parayı ön planda tutmaktadırlar. Bu şeklinde firmalardan en büyük farkımız döşem temizliği mevzusunda 9 yıllık bir geçmişe sahip olmamızdır. Bu tecrübemiz yüzlerce ısınma problemiyle karşılaşmış olduğumuz anlamına gelmektedir. Petek problemini çözüme kavuşturduğumuz her evde, deneyim ediniyoruz. Karşılaştığımız problemler ne olursa olsun, şimdiye kadar ısıtamadığımız bir ev, arızanın çözümünü bulamadığımız bir kalorifer tesisatı çıkmamıştır.

Bitlis Tatvan Petek Temizleme, Aslında bu tür temizliğin ana konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Nitekim asıl kirlilik peteklerde değil tesisatlarda olur. Çamur, kireç, çeper genellikle plastik borularda olur. Bakır boru sistemleri asla temizlik gerektirmez. Çünkü bakır boru pislenmez. Bu zamana kadar temizlediğimiz hiç bir bakır borudan pislik gelmemiştir.

Peteklerde koruma için gerekli yağ var, bu yağ yapılan çalışma ile birlikte asla ve asla petekten çıkmaz ve sistemde kalır. Bunun dışındaki yanlış bilgiler sizlerin kafasını karıştırmasın. Burada tecrübelerimize dayanarak en doğru işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Peteklerin yerinden asla sökülmemesi gerekir. Nitekim söküldüğü zaman çürümeye başlar.

Uzman Tesisat ustalarımız, Tatvan konumunda en kaliteli hizmeti vermek için 7/24/365 hizmetinizdedir. Tatvan Petek Temizleme konusunda hiç çekinmeden bizi arayabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Petek Temizleme

Petek temizleme işlemi 2 aşamadan oluşur:

 • İlk aşamada peteklerin ve tesisatların üst boru sistemleri temizlenir.
 • İkinci aşamada ise tesisat borularının alt kısımları temizlenir.

 

 1. Genellikle burada önemli olan nokta şudur: Kombi petek tesisatında kir, çamur, çeper olur. Buna nazaran radyatör peteklerinde pek fazla kir olmaz. Bu yüzden çift yıkama çok önemlidir.
 2. Sağlıklı bir petek temizleme işleminde uygun makine ve teçhizat seçimi büyük önem taşımaktadır. Basınç değeri 2 BAR’dan yüksek olan bir petek temizleme makinesinin kombiye zarar verme olasılığı yüksektir. Bu hususta tesisatınızın zarar görmemesi için en uygun petek temizleme makinesi ve ekipmanları ile hizmet veriyoruz.
 3. Temizliğin tamamlanması genellikle 1–2 saat sürmektedir.
 4. Petek temizleme, kombi bakımı, yerden ısıtma sistemleri temizliği alanında, kaliteli makine, malzeme ve ekipmanlarımızla uzun yılların tecrübesi ile hizmet veriyor, Tatvan petek temizleme ve kombi bakımı alanında lider firmalardan birisi olarak müşteri memnuniyet odaklı iddiamızı sürdürmekteyiz. petek temizliği yaptırmadan önce uzman Petek Temizleme Ustalarımızla görüşebilir, kafanıza takılan tüm sorulara yanıt alabilirsiniz.

 

Evde doğalgaz petek temizleme ne kadar zaman alır?

Temizliğin yapılma süresi en az 1 saat kadar zaman sürer ve bu zaman kirlilik durumuna göre uzayabilir. Tatvan petek temizleme firması olarak kullandığımız cihaz ve kimyasal profesyonel olarak kullanılan makine ve kimyasallardır.

 

Kimyasal İlaçla Petek Bakımı

Uzmanından doğalgaz petek temizleme Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğundan herhangi bir koruyucu maddeyle kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit, demirler demir oksit, bakır malzemelerde ise bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen hemen hemen tesisata bağlanmamış petekler, kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme daha malzeme size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini kurulum aşamasından itibaren korumaya adım atmak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış, çürümeye yakın olan sisteme döşem temizliği yapmak ve sonra koruyucu dercetmek faydalı bir işlem olsa da doğru değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir halde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsanız, koruyucu ilaçlar kullanmak kafi olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağlar incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapıldığında, kombinin suyunu dışarı çıkartılırken yağlı simsiyah bir suyla karşılaşılır. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda, suyun borulardaki ve radyatörlerdeki akışı çok önemlidir. Suyun akışkanlığını negatif etkileyen faktörler daha önce de belirttiğimiz şeklinde metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşmesinden meydana gelmektedir. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular, suyun spiral çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını ve pompa verimini düşürür. Dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Örneğin bir radyatörden alınan kalori 700 iken 500 kaloriye düşerek, bunun sonucunda kombi daha çok çalışıp gaz tüketimini artıracaktır. Bu sebepten dolayı partikül oluşumunu engellemek için, sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. İstanbul tesisat olarak kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği; kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip, birleşmesini engellemesidir.. Kapalı devre sistemlere bu ilaç uygulama edildiğinde filtreye gerek duyulmamaktadır. Kalorifer tesisatı petek bakımı yapıldıktan sonrasında içine koyduğumuz bu kimyasal koruyucuda temizleme ve koruma özelliği bir arada bulunmaktadır.

 

Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.

 • Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ek olarak radyatörlerin önüne mobilya koltuk benzer biçimde ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
 • Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp şimal cephe konut almaktan kaçının.
 • Kombi örneğin balkon gibi bir dış mekânda bulunuyorsa asla ve asla çevreını bir dolap ile kapatın.
 • Devamlı arıza çıkaran kombi yahut kazanları, yoğuşmalı, azca enerji harcayan modeller ile değiştirin.
 • Merkezi sistem kalorifer döşemı bulunan evlerde kesinlikle termostatik vana kullanın.
 • Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde, ortam sıcaklığı günün
 • Hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı asla kullanılmalıdır.
 • Kalorifer döşemı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
 • Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Isı yalıtımı yapılmış binalarda doğalgaz faturalarından ortalama %30 ile %50 içinde değişen tasarruf edilmektedir.
 • • Radyatör, kalorifer döşem boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin bakımını 2 yılda bir yaptırın.

Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu soruya yanıt vermeden önce kalorifer petek temizlemenin bir bakım çalışması olduğunu belirtmeliyiz. Petek ve döşem temizliği yapılırken, asit içinde ne olduğu olmayan kimyasal ve makine kullanmak şarttır. petek temizliği için makineyi kombi tesisatına bağlarken evindeki en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Genelde bağlantı için tercih edilen bölgeler kombinin altı veya banyodaki havlupan vanalarıdır. Kullanılan makinenin hava ve suyla çalışması en önemli konulardan biridir. Kalorifer borularının hacim olarak ufak olduğu ısıtma tesisatlarında, sıkıştırılmış hava ve su, radyatörün içine girmiş olduğu anda geniş bir alanla karşılaşır. Peteğin dibine oturmuş tortuları aniden havalandırarak sistemden dışarı atmayı elde eden makineler 2 ila 3 bar arası çalışmaktadır. Çıkış borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi sona erdirilmez. Radyatör temizliği yapıldıktan sonrasında, kalorifer tesisatın büyüklüğü bakımından bazik özelliğe sahip koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havası alındıktan sonrasında sistemi çalıştırabilirsiniz.

 

Peteklerin havası nasıl alınır, Kombi çalışırken kalorifer peteklerinin havası alınır mı?

Petek Temizleme ve Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Müşterilerimizin mekanlarına gittiğimizde öncelikle tesisat, vanalar, kombi ve petekler gözden geçirilir. Kaçak veya tamir gerektiren işlem varsa yapılır.
 2. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra petek temizleme makinenin tesisata monte edilmesi için gerekli mekan belirlenir. Genellikle banyo veya mutfakta ya da balkonda bulunan kollektör, radyatör veya havlupan sökülür.
 3. Petek temizleme işleminde asla mekan kirletilmez.
 4. Gider için gerekli olan lavabo, tuvalet ya da wc gibi yerler tercih edilir. 10–15 metre uzunluğunda gider hortumlarımız mevcuttur.

 

Petek Temizleme işlemlerinde hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

İtalyan malı Gell marka makine ve Alman malı Rothemberger kimyasal kullanmaktayız. Bursa petek temizleme firması olarak kullandığımız cihaz ve kimyasal profesyonel olarak kullanılan makine ve kimyasallardır.

TEMİZLENMEYEN PETEKLERİ DERT ETMEYİN

Zamanında temizliği yapılmayan petekler kullanamayacağınız ve verim alamayacağınız duruma gelebilir ve sıfırları ile değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Firmamıza ulaşmanız durumunda adresinize gelen uzman usta veya ustalar vasıtasıyla peteklerinizin kontrolü yapılmaktadır. Temizlenme zamanlarının gelip gelmediği kontrol edilmekte, zamanı gelen petekler ve yapılması gerekenler hakkında tarafınıza ayrıntılı bilgilendirme yapılmaktadır. Temizleme zamanı gelmesine rağmen temizlenmeyen petekler nedeniyle daha fazla para ödemek ve üşümek zorunda kalmayın.

 

Kombi tesisat peteklerini temizletmeli miyim?

Tatvan Petek Temizleme Servisi olarak iyi ısıtan peteklere sahip olmanız için periyodik olarak en az 2 yılda 1 defa petek temizleme ve kombi bakımı yaptırmanızı öneriyoruz. Aksi durumda peteklerinizde eşit sıcaklık dağılımının gerçekleşmemesi sonucu ısınma problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kombiniz çalışırken zorluk çekeceğinden ömrü de kısalmış olacaktır.

Kullanmakta olduğunuz petekler zamanla kirlenmekte, alt ya da üst kısımlarında ısınmayan bölgeler ortaya çıkmakta, ortama kötü kokular yaymaya başlamakta, kombiniz daha sesli çalışmaya ve düzensiz sıcak su basıncı sorununa neden olmaktadır. Sizin de bu tür sorunlarınız varsa peteklerinizin ve kombinizin bakımlarının yapılma zamanı gelmiş demektir. Peteklerin yanı sıra yerden ısıtma sistemi ile ısınan yerlerde de bölgesel ısınma problemleri yaşanıyorsa yine bakım yapılması gerekmektedir.

 

Merkezi Sistem doğalgaz petek temizleme

Merkezi ısıtma sistemiyle ısınan dairelerin, söylediği faturaların giderek kabarması, ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi, bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görülebilir. Sadece kazan veya kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri, ilerde çok büyük harcamalar beklemektedir. Kâğıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı, 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otel tesisatına aittir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer boruları, temizlik yapılmadığı takdirde ileri ki zamanlarda çok daha kötü bir görünüme haiz olacaktır.

 

Kazan dairesi bakımı yapılırken, mevcut otomatik hava purjörleri, sökülmesi zorluk derecesi yüksek tortu tutucular ve pislik tutucular, her yıl temizlenip doğru bir halde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Oluşan kireç, hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama benzer biçimde problemler ortaya çıkacaktır. Sistemin doğalgaz temizliği yapılırken, korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanmalı ve ona nazaran kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. İstanbul döşem’ın tecrübeli usta kadrosu yardımıyla bütün tetkikler yapılmış olduktan sonrasında eskisinden daha iyi ısı performansını yakalamak bizim için çok da zor bir vaka değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan meydana getirilen petek bakımı, sizi en az 2 yıl korumaya alır. Merkezi ısıtma sistemlerinde, tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde ne olursa olsun temizlik yapılmalıdır. Döşem yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda, kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği yapılmış sayılmaz. Çünkü kireç tabakası en fazlaca kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev yanında bir de kireç tabakası varsa, ısınma birazcık daha geç olacaktır. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha çok yakıt tüketimine sebep olur.

 

Koruyucu Sıvının Önemi

Kirli tesisatlar temizlendiğinde çoğu zaman bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra, tesisatın içine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Peki koruyucu sıvı neden kombi tesisatı için önemli? Evinize petek bakımı  için gelen firma hangisi olursa olsun 1 saat içinde bir tek döşemenizdeki kaba pislikleri temizleyebilir. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı, tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge olan kombi eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Sadece temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğundan, petek temizleme esnasında kimyasalın asit içinde ne olduğu kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vereceğinden kombinin içerisine göndermek birazcık tehlikelidir. Bahsedilen bu zarar temizlik yapıldıktan 10 ile 30 gün sonrasında, kısaca zaman içinde ortaya çıkar. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kalmış olduğunda tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya adım atar. Ama petek temizleme bittikten sonra tesisata 1 litre koruma sıvısı ilave edildiğinde, kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin tüm noktalarını dolaşır. Koruyucu Sıvı radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sayesinde tesisat sistemi hemen hemen ilk kurulduğu günkü haline dönmektedir. Koruyucu petek sıvısı bazik özellikte bir kimyasal olduğundan, ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçmiş olduğu süre süresince her tarafı ayna benzer biçimde yapar.

 

Koruyucu sıvının etkisini kireç tutmuş çaydanlığınızda deneyerek etkilerini görmeniz mümkün. Çaydanlıktaki kireçleri azalabilir kazıma yapmadan 1 saat şeklinde kısa sürede tertemiz yapmış olacaktır. Kombiniz çalıştığı sürece hareket halinde olan koruyucu sıvı su sirkülasyon yapmış oldukça sürtünme kanalıyla değdiği her metal parçayı ilk günkü haline çevirecektir. Tamamlanmış bir tesisat temizliği yapmış oldurmak istiyorsanız  sistemin içine asla koruyucu sıvı atın. Koruyucu sıvı kullanılan tesisatlarda ısı farkı açıkça görülmektedir. Hem temizlik bununla birlikte muhteşem bir koruma elde eden Koruyucu ilaç hakkında veya aklınıza takılan herhangi bir soruda kombi petek temizleme firmamızı telefonla arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Tatvan Tesisat Temizleme

Kombi Bakımı yaptırdım Sanmayın!

Bitlis Tatvan, sözde kombi bakımı adı altında, elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunun alınması parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece bir işe yaramayacaktır. Bu şekilde yapılan kombi temizliği karşılaşacağınız muhtemel arızaları engellemeyecektir. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece, ne kadar bakım yapılırsa yapılsın kombi arıza verecektir. Hatta bazı kombilerde parçalanıp sökülerek tozları alındıktan sonra ayar tutmamaktadır. Bu şekilde bakım yaptırmak ne olursa olsun kombinizin ömrünü uzatmayacaktır. Kombiyi parçalayıp tozunu aldırtmak yerine içindeki eşanjörün kirecini temizlettirin. Bunun dışında kombinizin içine koruyucu sıvı döktürmeniz her tarafını pırıl pırıl edecektir. İnternette yer edinen petek yada kombi bakımı videolarındaki uzmanların anahtar tutuşlarına bakarsanız eğer ustalık şöyle dursun 1 aylık eğitim ile işe başladıkları görülmektedir. Bu yüzden kombi bakımı yaptıracaksanız tecrübe sahibi bir şirket ile çalışmanız çok önemlidir.

 

Ayrıca bu kombi bakımcılarının söylediği üzere bir kombinin ömrü 10 senedir ve bu süreden sonra devamlı arıza vermeye başlar. Kombiler de tıpkı otomobiller gibidir. 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Kombi bakımı yaptırdığınızda bir sene boyunca kombiniz arıza yapmayacak diye bir şey söz konusu değildir. İşini düzgün yapan kombi bakım ustalarını bir tarafa ayırırsak eğer, 15 dakikada yapılan bakımlardan bir hayır gelmez. Yakıt tasarrufu etmek için, petek temizleme ve kombi bakımlarını işinin ehli ustalara bırakın ve rahat edin.

 

Kombi Petekler Ne Zaman Temizlenmeli?

Kullanmakta olduğunuz peteklerin alt veya üst kısımlarında ısınmayan bölgeler varsa, musluklardan az veya hiç su gelmiyorsa, siyah veya koyu kahverengi pis su geliyorsa, kombiniz normale göre sesli çalışıyor ya da sıcak suyunuz düzensiz olarak geliyorsa, en son petek ısınmıyor ya da yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri yaşanıyorsa petek temizleme vakti gelmiş demektir.

Neden Kombi kalorifer petek temizleme Yaptırmalıyım? 

Kalorifer Petek Bakımı ve Kombi Petek Bakımının Avantajları Nedir?

 • Yakıt tasarrufu sağlar.
 • Peteklerin dengeli ve daha çabuk ısınmasını sağlar.
 • Kombinizin ve tesisatınızın ömrünü uzatır.
 • Kombinin gürültüsüz ve ekonomik çalışmasını sağlar.

 

Petek temizleme servis fiyatı ve hizmet bölgesi

Kombi Tatvan Petek Temizleme Servisi olarak bütçenize uygun en makul fiyatlarda ücretlendirme yapılmaktadır. Güncel fiyat bilgisini öğrenmek için telefon ile firmamıza ulaşabilirsiniz.

Tatvan Petek Temizleme servisi olarak Bitlis Tatvan 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. Müşteri memnuniyetini her daim ön planda tutan uzman ekibimizi dilediğiniz zaman arayabilir, kombi ve doğalgaz petek temizleme hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızı Petek Temizleme Ustalarımıza iletebilirsiniz.

Petek temizleme işlemleri, ustalaşmış firmaların denetiminde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisatı firmaları doğalgaz petek temizleme işlerinizde çok önemli bir rol oynamakta ve sektörün bir çok ihtiyacına cevap verebilecek seviyededir. Çünkü petek temizleme veya kombi tesisatı temizliği yaptıracağınızda bu işi meydana getirmeye çalışan kombi bakım firmalarından daha çok döşem firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonrasında ısıtma sistemini ilgilendiren döşem, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşamış olduğunuz sorunlar petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun ana kaynağına inilmesi gerekir. Bu mevzuda data birikimi olmayan firmaların, bu biçim işlere soyunmaları sektörün büyümesinde negatif sonuçlar doğurmaktadır.

 

Petek Bakımı Ne zaman Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de bu bilgiler tam olarak doğru değil. Düzenli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var anlamına gelir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve döşem temizliği yapmış olmamasından kaynaklanır. İşte o emareler;

 • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 • Petekler hiç ısıtmadığında yahut kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz şekilde
 • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
 • Son olarak petek hiç yanmıyorsa
 • Kombi devamlı kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 • Kalorifer peteklerinin 2 yıl yada daha uzun zamandır hiç temizliği yapılmamış ise
 • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa
 • Tıkalı kalorifer petek temizleme

 

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar Oysaki döşem bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım çalışmaları maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ek olarak kombi bakımı yapmış olduğunuzda kombiniz arıza yapmayacak diye bir kaide yok.

Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi doğalgaz petek temizleme yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz. Bayağı bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki küçük demliğin niçin kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyla temas  eden noktada daha fazla oluşmasından oluşur.

"Niçin doğalgaz petek temizleme yapmalıyım" sorusuna gelirsek eğer; Kombi tesisatında en çok kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında bir tek süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede fazladan ücret ödemeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğundan, muntazam bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

 

petek temizleme sanıldığının aksine %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden almış olduğunuz ısı performansını artırır.

Bitlis Tatvan Petek Temizleme